VNIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ROK A  29.03.2020 rok


Internetowa strona parafii:  www.parafiakamienica.pl adres:kontakt@parafiakamienica.pl

Numer konta bankowego parafii:  PKO BP  06 1020 1592 0000 2102 0266 4993

BS w Załuskach – 57 8241 0009 0000 3984 2000 0001

Telefon do kancelarii parafialnej: 505097964

KANCELARIA: Sprawy kancelaryjne najlepiej załatwiać po Mszach św. /rozpiska wg grafiku oprócz poniedziałków,  niedziel oraz kiedy jest intencja własna/ Na spisanie dokumentów należy się umówić na konkretny dzień/

  1. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej. Drogi krzyżowej wspólnej w świątyni, 3 kwietnia  o godz. 16.00, nie będzie. Jest zachęta jednak do odprawienia Drogi krzyżowej prywatnie w domu lub w kościele. W piątek świątynia nasza będzie otwarta,  od godziny 8.30 – 19.00. Gorzkie żale są transmitowane przez Radio Maryja, w niedziele (29 marca i 5 kwietnia) o godz. 18.00, z Warszawy z kościoła św. Krzyża. Należy pamiętać, że w świątyni jednocześnie może przebywać 5 osób.
  2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. 
  3. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętych błogosławimy przyniesione palmy i gałązki wierzbowe, które przypominają nam jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Niestety w tym pandemicznym roku nie będzie poświęcenia palm i nie będzie procesji z palmami. Zgodnie z zarządzeniem państwowym i Biskupa Płockiego wszystkie Msze Święte w dni powszednie, niedziele i Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – będą sprawowane przez kapłana bez udzialu wiernych. Bardzo proszę, aby w Mszy Świętej w dni powszednie i niedziele uczestniczyły osoby, które zamówiły Msze Święte. Korzystajmy z Mszy Świętej transmitowanej przez radio lub telewizję. W niedziele i dni powszednie o godz. 7.00 transmisja z Łagiewnik, z Krakowa. Od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 transmisja z Jasnej Góry przez TVP3. W niedziele o godz. 9.30 transmisja z Jasnej Góry, telewizja Trwam. To tylko niektóre propozycje.
  4. Informacja dla rodziców, których dzieci przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Niech dzieci uczą się pytań, z podręcznika dla kl. III i zeszytu W drodze do źródła z pytaniami dla kl. IV, w domu. Po świętach wielkanocnych będzie informacja o ewentualnym przesunięciu uroczystości. Ks. biskup Piotr Libera prosi w wydanym zarządzeniu, żeby obecnie nie odwoływać uroczystości Pierwszej i Generalnej komunii świętej.
  5.  Możliwość spowiedzi w kościele przed Mszą św. z zachowaniem zaleceń sanitarnych./warto zapoznać się z informacją o możliwości wzbudzenia żalu doskonałego w czasie pandemii
  6.  Być może baranki na stół wielkanocny będzie można nabywać w lokalnych sklepach.
  7.  Jeśli wiemy o osobach w naszej parafii, którym należy pomóc, to proszę zgłaszać telefonicznie, postaramy się przygotować paczki na święta.
  8. Ofiary na kwiaty, dekorację grobu oraz na funkcjonowanie parafii można wpłacać na konto parafialne/numery kont powyżej w ramce/ Bóg zapłać za poczucie odpowiedzialnosci.
  9.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszły następujące osoby: śp. Hanna Michalska l. 53 z Naborowa i Marian Szczutowski l. 86 z Januszewa. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie….

KotwicaŻal doskonały
w czasie pandemii koronawirusa


Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).


Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

  1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
  2. zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
  3. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
  4. przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
  5. przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).


Powrót
182