2022/2023__WYPOMINKI - MOLITWA ZA BLISKICH ZMARŁYCH I PAMIĘĆ O NICH
Przed listopadem dobrze jest przypomnieć sobie naukę Katechizmu Kościoła Katolickiego o czyśćcu (Kanony 1030 – 1032):
Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, […]chociaż są już pewni wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.
To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborach Florenckim i Trydenckim. Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym.
Co do pewnych win lekkich trzeba wierzyć, że jeszcze przed sądem istnieje ogień oczyszczający, według słów Jezusa, który powiedział, że jeśli ktoś wypowie bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu, nie zostanie mu to odpuszczone ani w tym życiu, ani w przyszłym. Można z tego wnioskować, że niektóre winy mogą być odpuszczone w tym, a niektóre w przyszłym życiu.
Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, o której mówi już Pismo święte: Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu. Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych.
A tak zachęca św. Jan Chryzostom: Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy.
DŁUTOWO
Dłutowo 2022/2023 | |
1. | +Stanisław i Genowefa Kozera, Jadwiga Kozera |
2. | +Kazimiera i Jan Kamińscy, dziadkowie Kamińscy |
3. | +Stefan Witkowski, Stanisława i Stanisław Witkowscy, Irena i Jan Mroczkowscy |
4. | +Stanisław i Regina Szostak |
5. | +r-ce Władysława i Henryk Wronka, brat Jan i cr Wronka |
6. | +Jan i Jadwiga Bartkowscy |
7. | +Zdzisław Klejnowski, Barbara, Wanda i Stanisław Klejnowscy |
8. | +Genowefa i Franciszek Cichoccy |
GOŁAWIN:
1/+cr Wiśniewskich, |
2/+Stanisław Januszewski, Grzegorz Januszewski, Czesława Januszewska |
3/+Franciszka i Kazimierz Kołeccy |
4/ +Zdzisław, Kazimierz i Leokadia Nowak, Regina Durczyk |
JANUSZEWO:
Januszewo 2022/2023 |
1/+Stanisław Ostrowski, Genowefa i Czesław Wronka |
2/+Tadeusz Cuber, Antoni i Janina Suchodolscy, Edward Piotrowski |
3/+Jan i Sabina Suchodolscy |
4/+Tadeusz i Wiesława Burni, Stanisław Krawczak |
5/ +Stanisław Leszczyński, dziadkowie Leszczyńscy |
KAMIENICA:
Kamienica 2022/2023 | |
1 | Dorota, Janusz i Patryk Karolak/ |
2 | Krystyna i Andrzej Cieplak, r-ce Cieplak i r-ce Cichoccy/ |
3 | Romualda, Waleria i Stanisław Sybiccy, Józef Sybicki, Gabriel, Stanisława i Rajmund Kępczyńscy/ |
4 | r-ce Kazimiera i Jerzy Sękowscy, Stefania i Antoni Sękowscy/Marianna i Jan Ostrowscy, dziadkowie Ostrowscy/ |
5 | Barbara Tomaszewska, Zofia i Stanisław Ulanowscy/ |
6 | Antoni, Marianna i Jan Mikołajczyk, Kazimierz, Regina Jasińska, Julia i Józef Ślubowscy/ |
7 | Helena Wronka, Waldemar, Tomasz Wronka, Zdzisław Mikołajczyk/ |
8 | Karol, Jadwiga i Iwona Jasińscy, Stanisław Grzybowski/ |
9 | Arkadiusz Szatkowski/ |
10 | Franciszek i Stanisława Grzelak, dziadkowie Grzelak i Wronka chrzestny Stanisław/ |
11 | Franciszek Piszcz i Anna Granara/ |
12 | Halina i Stanisław Olszewscy, Elżbieta i Zygmunt Olszewscy, Eleonora i Franciszek Ciesielscy, Wiesław Olszewski, Grzegorz Oszczyk/ |
13 | Władysław i Genowefa Banaszek, Magdalena Redkiewicz/ |
14 | Zofia i Władysław Zalewscy/ |
15 | Bogdan Lewandowski, Zdzisław Salak, r-ce Bronisława i Tadeusz Salak/ |
16 | r-ce Irena i Tadeusz Konwerscy/ |
17 | Halina, Anna i Stanisław Siemiątkowscy, Jan i Janina Oliszewscy/ |
18 | r-ce Helena i Antoni Ślubowscy i r-ce Janina i Franciszek Ambroziak, Stanisław Makowski/ |
19 | r-ce Cecylia i Jan Kamińscy |
20 | r-ce Marek i Krystyna Ślubowscy, dziadkowie Leon i Helena Ślubowscy, Izydor Ślubowski |
21 | Kazimierz i Genowefa Kopońscy |
22 | Iwona Łukasik, cr Zielińskich i cr Pierścińskich, Opała/ |
23 | Marianna i Jan Ostrowscy, dziadkowie Ostrowscy |
24 | Arkadiusz Szatkowski |
25 | Bolesław i Stanisława Wronka |
26 | Janina i Zbigniew Tkaczyk |
27 | Zuzanna i Henryk Ślubowscy |
28. | r-ce Tadeusz i CelinaWiśniewscy, brat Janusz, dziadkowie Wiśniewscy i dziadkowie Grzelak |
29 | Janina i Lucjan Koniec |
30. | Halina i Piotr Wiśniewscy, Henryka i Stanisław Tkaczyk, Wiesław Tkaczyk |
KAMIENICA WYGODA:
1. | +Wacław, Stanisława Wiesław Borkowscy |
2. | +Edmund, Bronisława i Henryk Wojciechowscy/ |
3. | +Władysław i Marianna Kowalewscy, Piotr Sękowski/ |
4. | +Marek Januszewski/ |
5 | +Anna i Antoni Nowak/ |
6. | +Zofia i Władysław Piekut, Marcjanna i Antoni Łątka/ |
7. | +Janina i Kazimierz Borkowscy, Waldemar Kierzkowski/ |
8. | +Antoni i Józefa Fronczak, Kazimierz Kiciński i Janusz Kiciński, Mieczysław Bednarski/ |
9. | +Genowefa i Józef Turkowscy, Kazimierz Turkowski, Tomasz i Teodora Żółtowscy/ |
10. | +Krystyna i Tadeusz Trzetrzewscy, Zdzisław Frączak, Sabina Frączak, dusze w czyśćcu cierpiące / |
11. | +Hieronima i Witold Wójcik / |
12. | +Szczepan Ślubowski/ |
13. | +Jan Walczak, teściowie Walczak/ |
14. | +Jan, Kazimierz i Czesław Kowalewscy, Henryka Kowalewska |
15. | Kazimierz Aleksandrowski |
KARNKOWO:Jan i Jadwiga Kuczera/cr Kamińskich, Trzcińskich i Gmurczyk, Ireneusz Kamiński, ks. Jan Pikulski/ r-ce Jan i Irena Łatka, dziadkowie Kamińscy/Józef i Czesława Januszewscy/Tadeusz i Apolonia Kamińscy, Leokadia Kamińska/
ŁBOWO: Regina i Zdzisław Pawlak/Zofia i Mieczysław Pisarscy/
NABORÓWIEC: Anna Gryz, Bożena Chludzińska, Wanda, Zdzisław, Krzysztof, Antoni i Marianna Siwek, Anna i Franciszek Zaorscy/Roman Zieliński, teściowie Zielińscy/ Janina Sadowska/Stanisław i Helena Sosińscy, Irena Robaczewska/Krzysztof i Tadeusz Jabłońscy, dziadkowie Kazimiera i Stanisław Jabłońscy/
NABOROWO: r-ce Henryk i Stanisława Tarach/Tadeusz Ciski, Stanisława i Józef Pakulscy, dziadkowie Stefanowscy/Władysława Grąbczewska, Stanisława i Stanisław Czerniakowscy/ Tadeusz i Krystyna Żółtowscy/Stanisław Koźlik, Maria i Franciszek Koźlik, r-ce Tomasz i Wiktoria Piotrowscy/cr Orzechowskich, Woźnica i Pawłowicz/Zbigniew Kozłowski, Jadwiga i Stefan Pęczyńscy/Janusz Nowak, Jadwiga, Józef i Teresa Nowak, Marianna i Stanisław Mochtak/Józef Pyrzakowski, Aneta Kaczyńska, Antoni i Marianna Nerć, cr Pyrzakowskich, Tomasz Czachorowski/Teodora i Wacław Wiktorscy/Krzysztof i Eugeniusz Wronka/
SADÓWIEC:
Genowefa i Władysław Marciniak, Sabina i Stanisław Mucha i cr Mucha/Eugeniusz Łukasiak/r-ce Sikorscy, Ryszard Sikorki, Terenia Sikorska/
STRÓŻEWO:
ZDUNOWO:
Zdunowo 2022/2023 | |
1. | +Jan i Stanisława Pokrzywniccy |
2. | +Kazimierz Motak, Stefan Motak, Hanna Motak, r-ce Motak i Szczepaniki |
3. | + Adrian Strzeszewski, dziadkowie Leon i Janina Grabowscy, Zofia i Lech Doskowscy, Krystyna i Eugeniusz Rudaś/ |
4. | +Jadwiga, Regina, Stefan i Kazimierz Czapigi, r-ce Janina i Stanisław Żakowscy |
5. | + Hanna Kaczmarczyk, dziadkowie Zofia i Franciszek Skrzypkowscy, Wiktoria Prusak, Anna i Stanisław Rogozińscy, Danuta i Józef Gołębiewscy, Józef Kaczmarczyk, Tadeusz Skrzypkowski, Elżbieta Pałka, ks. Jan Pikulski, Radosław Górski, Jacek Piekutowski, ks. Wawrzyniec Ulanowski/ |
6. | +Kazimierz i Wanda Strzeszewscy ich córka Krystyna, cr Sarbaków |
7. | +Lucyna i Stanisław Żółtowscy, Irena i Stanisław Wyłupek |
8. | +Maryla i Józef Żakowscy, Tomasz, Henryk i Maria Przychodzccy,dziadkowie Przychodzccy, Jadwiga Czerwińska |
9. | +r-ce Anna i Ignacy Purzyccy, Wiesław i Zbigniew Purzyccy, r-ce Kozłowscy |
10 | +Anna i Mieczysław, Jerzy i Krzysztof Biernaccy |
11 | +Anna i Wiesław Kurpiewscy |
12 | +Teresa Wyłupek |
13 | +Czesław Stefanowski, zmarli z rodzin Prządak, Stefanowskich i Tartanus |
ZŁOTOPOLICE:
Złotopolice 2022/2023 | |
1 | +Eugeniusz, Jerzy i Danuta Marzęccy, dziadkowie Grzelak/ |
2. | +Krystyna i Tomasz Sot/ |
3. | +r-ce Henryka i Stafan Wrzesińscy, Daniela Wrzesińska, Leon i Henryk Walczak/ |
4. | +Alina Olszewska/ |
5. | +Czesław Maik, dziadkowie Jan i Janina Wlczak/ |
6. | +r-ce Stefan i Konstancja Kokosińscy, Józef i Andrzej Ślubowscy, Tekla i Adam Kokosińscy, Franciszek i Henryka Kokosińscy/ |
7. | +r-ce Sot, dziadkowie Sot, pradziadkowie Stangreciak |
8. | +Ryszard Kapuścinski, r-ce Szablewscy |
9. | +Kazimiera i Stanisław Budek, Katarzyna i Józef Budek |
10. | +Kazimierz i Genowefa Ślubowscy, Kazimierz i Zofia oraz rodzeństwo Pierścińskich, Mateusz Kijewski |
11. | +Barbara i Jan Orlikowscy |
12. | +Kazimierz Wlaczak |
13. | +Henryk, Janina i Stanisław Królak, Kazimierz i Irena Pasierowscy |
14. | +Marian Głowacki |
15 | +Jadwiga, Czesław i Antoni Ostowscy |
16. | +Anna Głowacka |